четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„ИД е Франкенштајн кој се сврте против својот создател “

24112013103821_zar

Последни вести

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф денеска ја нарече екстремистичкaта група „Исламска држава“ опасен феномен, предупредувајќи дека не е можно да се победи со воздушни напади.

Обвинувајќи ги другите нации дека создале „Франкенштајн кој се сврте против својот создател“, Зариф нагласи дека екстремистите од ИД не може да се уништат со бомбардирање од воздух.

Зариф во своето обраќање во Советот за надворешни работи во Вашингтон, уште еднаш изрази жалење што Иран не е повикан во Париз на состанокот за Исламската држава, додавајќи дека Техеран може да има специјална улога во борбата против оваа терористичка организација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести