вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 35

ИД егзекутираше 24 цивили во село во Сирија

цивили

Последни вести

Припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД) егзекутирале 24 цивили во селото Буејр во северна Сирија, откако презедоа контрола врз местото кое досега го држеа бинтовничките сили, соопшти денеска Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

– ИД егзекурираше најмалку 24 цивил во поселдниве 24 часа, откако вчера презеде контрола врз селото Буејр, се наведува во соопштението на Центарот.

Буејр се наоѓа на 10 километри северозападно од градот Манбиж и до вчера беше под контрола на бунтовничката група Сириски демократски сили.

Најчитани вести