петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 27

ИД со хемиско оружје нападна село во северен Ирак

Ниту еден човек не починал, но петмина се во хоспитализирани.

ИД со хемиско оружје нападна село во северен Ирак

ИД со хемиско оружје нападна село во северен Ирак

Поврзани вести

Повеќе од 40 лица во северниот дел на Ирак се затруени од гас и имаат осипи откако синоќа припадници на Исламска држава го нападнале селото Таза со гранати и ракети „Катјуша“ полни со отровни материи, соопштија денеска локалните власти.

Ниту еден човек не починал, но петмина се во хоспитализирани.

Селото Таза се наоѓа на 20 километри од Киркук и е населено со Туркмени шиити. Селото е во регион кој е под контрола на Курдите.

– Имаше отровни материи во проектилите. Не знаеме точно какви – изјави гувернерот на провинцијата Киркук, Наџмудин Карим при денешната посета на Таза.

Врз селото биле истрелани 24 проектили и ракети од соседниот реон Башир.

Најчитани вести