петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

ИД киднапира најмалку 90 христијани во североисточна Сирија

Mideast Islamic State

Последни вести

Џихадисти од групата Исламска држава киднапирале најмалку 90 христијани во североисточна Сирија.

Сирискиот центар за човекови права соопшти дека ИД денеска киднапирала верници од Асириската источна црква близу градот Тел Хмар во провинцијата Јасака.

Масовното киднапирање е извршено во момент на офанзива од курдските сили во северроисточна Сирија против Исламска држава. Пешмергите успеаја да ја пориснат ИД од дваесетина села во провинцијата Хасака.

Најчитани вести