вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 16

ИД назначи „Министер за одбрана“ од редовите на армијата на Садам Хусеин

Јасин ал Музаиди, генерал од армијата на поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин, е назначен за врховен воен командант на терористичката организација Исламска држава, јави ТАСС. 

133361379

Поврзани вести

На собрание на раководителите на ИД, одржано во ирачката провинција Анбар, Ал Музаиди, познат како Абу Таха, бил избран за „министер за одтбраната” на ИД. Негов „претходник“ беше Тахран Батирашвили, со псевдоним Омар Чеченецот. Според Пентагон, тој бил ликвидиран при воздушен напад на 4 март годинава близу сирискиот град Ал Шадади. Според други извори пак, бил убиен во јули во околината на градот Ал Ширкат во Ирак.

Најчитани вести