недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ИД обезглави осум муслимански шиити во нов видеозапис

isis

Последни вести

Припадници на Исламската држава на социјалните мрежи објавија снимка на која се гледа како нејзините борци обезглавуваат осум мажи, за кои тврдат декс се муслимански шиити.

Според снимката мажите се убиени во централната сириска провинција Хама. Тие се облечени во портокалови комбинезони, рацете им се врзани на грбот и се водат кон поле од страна на момче на тинејџерска возраст.

Потоа мажите се предадени на борци од ИД, при што секој од нив добил нож од од едно од момчињата и ја обезглавил жртвата.

Член на ИД зборува на снимката против шиитите и ги нарекува „валкани неверници“.

Најчитани вести