среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 31

ИД објави фотографии од нови погубувања

isissss-630x346

Последни вести

Џихадистите од ИД денес на интернет објавија нови фотографии од обезглавување на четворица мажи за кои тврдат дека регрутирале луѓе за провладините паравоени сили за борбата против ИД во северен Ирак.

На фотографиите се гледа како четворица мажи облечени во црно клечат во една празна улица, додека џихадистите со ножеви стојат зад нив, а потоа се гледа дека на мажите им се отсечени главите, пренесува АФП.

Агенцијата наведува дека погубувањето е извршено вио провинцијата Салахедин, каде ирачките трупи со поддршка на паравоените сили се борат за контрола над провинциската престолнина Тикрит која во моментов ја држат џихадистите.

Засега не е позната точната локација каде се снимени фотографиите, а засега неможе да се потврди ниту нивната автентичност.

Најчитани вести