среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ИД објави нова снимка со британскиот новинар Кантли

john_kantle

Последни вести

Исламска држава објави нова видео-снимка со британскиот новинар Џон Кантли, при што се тврди дека сниката е направена во сирискиот град Кобане.

Кантли, кој повеќе од две години е во заробеништво, тврди дека просторот зад него е територијата на Турција. Видео-снимката со траење од пет минути и 30 секунди почнува со кадри од разурнат град.

Кантли изјавува силите на ИД навлегле длабоко во Кобане, каде се борат со курдските милиции и оти го контролираат источниот и јужниот дел на градот.

Видео-снимката е објавена два дена по првата снимка на Кантли во која тврди дека заробениците биле подложени на мачење бидејќи се обиделе да избегаат.

И во последната видео-снимка британскиот новинар тврди дека американското оружје наменето за курдските сили е во рацете на ИД.

– Битката за Кобане е при крај. Муџахедините сега го чистат градот, истакнува Канли.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести