среда, 28 јуни 2017  |  Вести денес: 3

ИД официјално презеде одговорност за нападот во ноќен клуб во Орландо

напааад

Поврзани вести

Преку официјалното радио Ал Бајан џихадитичкта Исламска држава презеде одговорност за убиството на 50 луѓе во ноќен клуб во Орландо и наведе дека тоа е дело на „војник на калифатот“.

– Бог му дозволи на брат Омар Матин, еден од војниците на калифатот во Америка да ја пробие безбедноста во ноќен клуб во Орландо и да убие или рани над 100 луѓе пред да биде убиен, објави радиото.

Новинската агенција Амак, поврзана со ИД, исто така јави синоќа дека масовното убиство е извршено од припадник на ИД.

Најчитани вести