сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

ИД ослободи 93 курдски цивили

id

Последни вести

Џихадистичката група Исламска држава (ИД) ослободила 93 курдски цивили, кои ги киднапирала во февруари, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Во февруари ИД киднапира над 160 курдски цивили, кои екстремистите ги обвинуваат дека се членови на Курдскиот демократски сојуз, кој е главна курдска партија во Сирија, а чии сили се борат против ИД во пограничниот град Кобане.

Невладината организација, со седиште во Лондон, не потврдува зошто овие заложници се ослободени.

Педесет и тројца од ослободените Курди можеле да влезат во Турција, а останатите 40 се уште се наоѓаат на сириска територија. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести