петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 53

ИД и ПКК имаат планови за напади врз неколку големи градови во Турција на 19 мај

Терористичката групација Исламска држава и Курдската работничка партија имаат планови за напади во неколку големи градови во Турција на 19 мај, денот кога се одбележува споменот на Кемал Ататурк, како и денот на младите и на спортот, јави турската телевизија Си-Ен-Ен Турк.

FILE - This undated file image posted on a militant website on Tuesday, Jan. 14, 2014, which has been verified and is consistent with other AP reporting, shows fighters from the al-Qaida linked Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL) marching in Raqqa, Syria. Across the broad swath of territory it controls from northern Syria through northern and western Iraq, the extremist group known as the Islamic State has proven to be highly organized governors. (AP Photo/Militant Website, File)

FILE - This undated file image posted on a militant website on Tuesday, Jan. 14, 2014, which has been verified and is consistent with other AP reporting, shows fighters from the al-Qaida linked Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL) marching in Raqqa, Syria. Across the broad swath of territory it controls from northern Syria through northern and western Iraq, the extremist group known as the Islamic State has proven to be highly organized governors. (AP Photo/Militant Website, File)

Последни вести

Турската разузнавачка служба МИТ издаде предупредување за планираните напади.

Според информациите на разузнавњето џихадистите од ИД планираат напади врз мавзолејот на Ататурк, американската Амбасада и згради на војската во Анкара.

ИД планирала вкупно десет напади во неколку гоеми градови во Турција.

Разузнавачката служба утврдила дека десет терористи од ИД, кои имаат задача за планирање на нападите, пристигнале во турскиот град Газиантеп, од Сирија и Ирак.

Главната управа на турската полиција испратила предупредување до колегите во 81. окружен град во земјата.

Разузнавањето утврдило дека освен ИД и курдските сепаратисти од ПКК имаат планови за напади на празникот на 19 мај.

Најчитани вести