петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

ИД планира убивање цивили на Запад со ебола

ebola-lab

Последни вести

Исламската држава ги повикува приврзаниците да убиваат цивили на Запад со сите можни средства, вклучително употреба на вирусот ебола како хемиско оружје, вели шпанскиот државен секретар за безбедност, Франциско Мартинез, пренесува британскиот весник „Дејли меил“.

Мартинез, втор човек во командниот синџир на шпанското Министерство за внатрешни работи, наведува три специјални случаи во кои млади џихадисти поврзани со ИД користеле „соби за чет“ на интернет и сериозно разговарале за можноста од користење на смртоносниот вирус и други отрови како нови терористички методи, пренесува весникот.

Според Мартинез во разговор меѓу симпатизери на ИД кон средината на септември се споменува употреба на ебола како оружје против САД. Во друг пресретнат разговор екстремисти разгледувале како најдобро да употребат смртоносни хемиски производи украдени од лабораторија.

Портпаролот на терористичката група ги повикал приврзаниците да убиваат цивили на Запад со сите можни средства, истакнува Мартинез.

Шпанскиот функционер пред пратениците во парламентот изјави дека екстремистите користат „соби за чет“ за барање најдобар начин за извршување терористички напади, како и дека екстремисти од ИД го гледаат интернетот како можност за проширување на бојното поле, наведува „Дејли меил“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести