Свет

ИД презеде одговорност за нападите во Јемен

ИД презеде одговорност за нападите во Јемен
ИД презеде одговорност за нападите во Јемен

Групата Исламска држава презеде одговорност за низата самоубиствени напади во градот Аден, јужен Јемен, пренесе МИА.

Нападите беа насочени кон хотел во кој заседава јеменската Влада и врз објекти на арапската коалиција која се бори против бунтовниците.

Првично јеменски претставници и арапската коалиција соопштија за ракетни, а не за самоубиствени напади во кои загинаа најмалку 15 лица.