четврток, 24 август 2017  |  Вести денес: 10

ИД презеде одговорност за нападот во истанбулскиот ноќен клуб

Исламска држава презеде одговорност за нападот во ноќниот клуб „Реина“ во Истанбул за време на новогодишната ноќ каде беа убиени 39 луѓе и 69 се ранети.

ид

Поврзани вести

Во продолжение на благословени операции кои ИД ги спроведува против Турција, херој војник на калифатот нападна еден од најпознатите клубови во кои христијани слават нивни отпаднички празници, се вели во соопштение на ИД.

Дваесет и четири од жртвите се странци.

Најчитани вести