понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 61

ИД презеде одговорност за нападот во Ница

Екстремистичката група Исламска држава презеде одговорност за нападот во Ница, при што загинаа 84 луѓе, а над 200 се повредени, пренесе МИА.

nica-naslovna

Поврзани вести

Екстремистичката група Исламска држава презеде одговорност за нападот во Ница, при што загинаа 84 луѓе, а над 200 се повредени, пренесе МИА.

Претходно, француската полиција соопшти дека утрово во Ница се уапсени три лица под сомнение дека биле поврзани со напаѓачот.

Полицијата се обидува да разјасни дали 31-годишниот Мохамед Булел од Тунис, сам дејствувал или имал соучесници и дали неговите мотиви се поврзани со радикалниот ислам.

Вчера е приведена и неговата поранешна сопруга.

Најчитани вести