четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 42

ИД презеде одговорност за спречениот обид за напад во Канада

jazidi

Последни вести

Арон Драјвер, кој беше убиен во акција на канадската полиција поради обид за терористички напад, бил борец на Исламска држава, објави агенцијата Амак, која е поврзана со џихадистичката група.

Нападот бил планиран како одговор на повиците да се вршат напади врз земјите кои учествуваат во меѓународната коалиција за борба против ИД, соопшти американската разузнавачка група СИТЕ, која ја следи исламистичката активност на интернет.

Полицијата во Онтарио соопшти дека Драјвер планирал да нападне фреквентно место во поголем град, употребувајќи рачно изработена бомба, пренесува МИА.

Бидејќи бил отфрлен од неговиот татко откако на 14-годишна возраст го фатил како пуши марихуана, Драјвер сакал да ја надмине кризата со семејството преку поврзување со радикализирани момчиња и поддржувајќи ги џихадистичите идеи.

Најчитани вести