четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

ВИДЕО: ИД објави снимка на која се гледа обезглавување на „руски шпион“

Терористичката организација Исламска држава – ИД објави снимка на која се гледа обезглавување на човек за кого џихадистите тврдат дека е руски шпион.

isis

Последни вести

Терористичката организација Исламска држава – ИД објави снимка на која се гледа обезглавување на човек за кого џихадистите тврдат дека е руски шпион. Според ИД, човекот потврдил дека пристигнал во Калифатот преку Турција како член на руската разузнавачка служба, јавува „Раша Тудеј“.

Човекот на видеото се претставува како 23-годишниот Магомед Кхасиев од Чеченија. Тој соопштува детали од неговиот договор со руските разузнавачки служби, како и за тоа како пристигнал на територијата што е под контрола на терористите во Сирија.

Откако добив странски пасош, отпатував од аердромот Краснодар во Истанбул, каде се сретнав со човек што е вмешан во криумчарење луѓе од Турција во Исламска Држава. Поминав неколку дена во неговиот стан, од 26-ти август 2014-тата пристигнав на територијата на ИД, вели човекот во видеото.

Човекот вели…

Најчитани вести