недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ИД зема по 3 милиони долари дневно од продажба на нафта

image-resizer

Поврзани вести

Терористичката „Исламска држава“ секој ден од продажба на нафта заработува над три милиони долари.

Екстремитите од ИД во моментов контролираат 11 нафтени наоѓалиште на територијата на Ирак и Сирија, а нафтата која оттаму се добива ја продаваат на црно на пазарите во Јордан, Турција и Ирак. Цената на нафтата се движи меѓу 25 и 60 долари за барел, додека пазарната цена на „црното злато“ е над сто долари за барел.

Според оценките на американското разузнавање авијацијата  на САД лесно може да ги уништи објектите на нафтената инфраструктура, која и носи приходи на ИД.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести