Спорт

Идеален тим со фудбалери кои нема да настапат во Бразил

Идеален тим со фудбалери кои нема да настапат во Бразил

Најпознатиот фудбалски портал на денешницата, “Гол”, го состави идеалниот тим со фудбалери кои за жал нема да настапат на престојниот Мундијал во Бразил.

Голманската позиција е резервирана за репрезентативецот на Чешка, Петр Чех, а дефанзивната линија е составена од Бранислав Ивановиќ (Србија), Шејмус Колман (Ирска), Даниел Агер (Данска) и Давид Алаба (Австрија).
Во средниот ред би играле Арда Туран (Турција), Виктор Ваниама (Кенија), Марек Хамшик (Словачка) и најскапо купениот фудбалер на денешницата, Герет Бејл (Велс).

Загарантирано место во нападот има Златан Ибрахимовиќ (Шведска) и Роберт Левандовски (Полска).