понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Идеално време за секс е во сабота 19.37 часот

Истражувањето открива дека само мал број на луѓе реагираат спонтано на секс. Најголемиот дел од нив го планираат.

seks

Поврзани вести

Најновото британско истражување покажало дека најголемиот број на двојки водат љубов во сабота околу 19.30 навечер, поточно во 19.37.

Според резултатите на анкетата кој ја спроведе сајтот Lovehoney.com, 44 отсто од испитаниците го избрале ова време за практикување на секс.На второ место како идеален ден за љубовна гимнастика е недела, а на трето место петок.

Викендот очигледно е најповолен за секс и тоа не е случајно. Преоптоварено со секојдневни обврски и работа, луѓето планираат секс кога најмногу им одговара.

Растојанието меѓу моментот на најголемо возбудување и акцијата исто така е индикативно, така на пример во сабота двојките започнуваат да се „рчкаат“ околу 16.33, но сексот се случува три часа подоцна.

Истражувањето открива дека само мал број на луѓе реагираат спонтано на секс. Најголемиот дел од нив го планираат.

„Планирањето на сексуалните односи може да дејствува како најнеромантична работа на светот, но редовната физичка интимност претставува клуч на среќна врска.Ако планирањето е единствен начин да се дојде до секс, зошто да не?,“ објаснува основачот на сајтот.

Со анкетата исто така е утврдено дека сексот најмногу се практикува во текот на летните денови, потоа зима, на трето место е пролет, а на последно есен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести