вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Идентификувани 10 жртви на хеликоптерската несреќа во Русија

helikopterska-nesreca-u-blizini-ankare_trt-bosanski-25056

Поврзани вести

Десет жртви се идентификувани во пад на хеликоптер „Ми-8“ на езерото Мунозеро на северот на рускиот регион Мурманск, соопшти денеска рускиот истражен комитет.

Пронајдени се 12 жртви, а 10 се идентификувани, пренесе агенцијата Итар тас. Хеликоптерот „Ми-8“ на воздухопловната компанија „Спарк авиа“ со 13 патници и пет  членови на екипажот се сруши на 31 мај во езерото Мунозеро. Двајца го преживеаја падот и се згрижени во болница.

Во несреќата загина и директорот на најголемиот светски производител на фосфатен минерал апатит „Апатит“, Алексеј Григоријев.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести