четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Идентификувани 23 тела од малезискиот авион

malez

Поврзани вести

Судските патолози идентификувале 23 тела на жртвите од авионската несреќа на малезискиот авион кој на 17 јули е соборен на истокот од Украина, соопштуваат холандските власти.

Меѓу идентификуваните жртви се наоѓаат 16 Холанѓани, двајца Малезијци и по еден Германец, Канаѓанец и Британец.

Холандските власти додадоа и дека ги известиле семејствата на идентификуваните лица.

Малезискиот патнички авион во кој имаше 298 патници е соборен на 17 јули. Поголем број од патниците биле Холанѓани.

Остатоците на уште околу 230 тела, од Ураина се пратени во Холандија, каде продолжува процесот на идентификација на жртвите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести