Свет

Идентификувани посмртните останки на Лубиц

Идентификувани посмртните останки на Лубиц

Посмртните останки на Андреас Лубиц, копилотот на авионот на „Џерманвингс“ Алпите биле пронајдени и идентификувани во текот на вчерашниот ден, соопшти германскиот весник Билд, повикувајќи се на свои извори.

Според „Билд“, властите успеале да го потврдат идентитетот на телото преку ДНК тест.

Во несреќата во која загинаа 150 лица, Авионот управуван само од Лубиц  се удрил во планински падини со многу голема брзина.

Според основната верзија во моментот тој останал сам во пилотската кабина, се заклучил , и  не дозволил капетанот  да влезе во кабината.  Во меѓувреме, според официјалната истрага се верува дека Лубиц е директно одговорен за авионската несреќа.

Според весникот Велт, при претресот на станот на Андреас Лубиц биле откриени големи количества лекови кои се користат за лекување на психијатриско заболување.

Германски медиуми тврдат дека пилотот се лекувал кај неколку различни невролози и психијатри . Њујорк Тајмс пишува дека отворените при претресот лекови се антидепресиви.

Вчера беше објавено интервју со пријателката на Лубиц во кое таа цитира изразено од него желба “да биде запаметен”.  Се разбра  исто така, дека тој веројатно имал проблем со очите , што го  криел од своите колеги, бидејќи се плашел дека повеќе нема да му дозволат да пилотира.