недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Идни полицајци ќе се обучуваат на скопските крстосници

stop-policija-500

Последни вести

Од денеска практична обука на неколку скопски сообраќајници ќе имаат кандидатите за полицајци кои годинава ја започнаа едногодишната обука, во рамки на вториот образовен модул посветен на сообраќајот.

Според програмата е предвидено идните полицајци во периодот од 9 до 13 часот да се обучуваат за регулација на сообраќајот на крстосниците кај Скопски саем, кај Стара рампа (Кисела Вода), кај Црвен крст, како и на крстосницата кај Народна банка на РМ.

Кандидатите ќе бидат распределени во седум тимови од по десет полицајци, нивна обука ќе биде спороведена и на регионалниот пат Скопје – Катланово за контролата на брзината на движење на возилата и мерење со полициски радар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести