вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Иџе најбрз на трката во Полска

Иџе најбрз на трката во Полска

Иџе најбрз на трката во Полска

Поврзани вести

На вчерашната трка од Европскиот шампионат на ридски патеки што се возеше во Полска, македонскиот автомобилист Игор Стефановски – Иџе победи. Тој во својата класа Н имаше време од 5:06.738 минути.
По двете возења Стефановски имаше втор резултат, но организаторот поради нееднакви услови на сите возачи реши да го повтори првото возење.
Оваа одлука нашиот автомобилист ја искористи најдобро и со повтореното прво возење натпреварот го заврши на првата позиција.
По овој триумф, Стефановски има освоено 143 поени и ја зголеми предноста во однос на најголемиот конкурент Јиржи Лос, кој сега има 78 поени.

Најчитани вести