недела, 20 август 2017  |  Вести денес: 0

Иџе победи на првата трка во Имола во ЕТЦЦ шампионатот

Ова за Стефановски беше е прва победа на кружни патеки.

Стефановски трет на трката во Италија

Стефановски трет на трката во Италија

Последни вести

Македонскиот автомобилст Игор Стефановски Иџе победи на денешната прва трка во ЕТЦЦ шампионатот што се возеше на патеката во Имола.

 

Стефановски на „летечкиот старт“ ја имаше четвртата позиција, но брзо се проби на второто место, а по само неколку круга го презеде и водството, кое го зачува до крајот на трката.

 

Тој најбрзо ги извозе 11. круга на патеката во Имола, а на оваа трка возеше со нов автомобил Сеат Леон. Нашиот автомобилист го имаше и најбрзиот круг 1:54.422 минута.

 

Второто место го освои Крис Рихард од Швајцарија, а трет заврши Аку Пелинен од Финска и двајцата бозат Хонда.

 

Ова за Стефановски беше е прва победа на кружни патеки.

Најчитани вести