Спорт

Иџе викендов и официјално ќе го прими пехарот Европски шампион на ридски патеки

Иџе викендов и официјално ќе го прими пехарот Европски шампион на ридски патеки

На истата манифестација пехари ќе добијат сите најуспешни на ридските патеки кои се во организација на ФИА.

Иџе со своето натпреварувачко возило во својата дебитантска сезона во Европскиот шампионат убедливо ја освои титулата во својата конкуренција победувајќи на 8 од 12-те трки во својата група Н со импресивни настапи на сите трки и неколку соборени рекорди на патеките во својата група.