среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Игор Мировиќ премиер на Војводина

igor

Поврзани вести

Функцијата премиер во реконструираната Влада на Војводина ќе ја преземе Игор Мировиќ потпретседател на Српската народна партија, дознава „Денес“.

Иако претседателството на СНС треба да заседава за таа тема и да се изјасни за кадровски решенија кои ќе ги преземат функциите во структурата на идната влада, Мировиќ уште пред неколку месеци во партијата е позициониран како прв човек за Војводина кој ќе седне во премеирската вотелја.

Тоа е и причината поради која претседателот на СНС и претседател на Владата на Србија, Александар Вучиќ не го постави на некоја позиција на републичко ниво.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести