понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Игор Стефановски – Иџе ја одбрани титулата европски првак

Пред оваа трка на Иџе му беше потребен само бод, односно било каков пласман, бидејќи имаше 215 бода, а Војачек 181 бод.

Поврзани вести

Најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски – Иџе ја одбрани титулата европски шампион на ридски патеки во категорија Н, откако денеска во Словенија, на патеката во Илирска Бистрица, неговиот главен конкурент за врвот Лукас Војачек (Чешка) не ја заврши трката.

Чехот излета и на тој начин Иџе стана недостижен на првото место во Гереналниот пласман.

Пред оваа трка на Иџе му беше потребен само бод, односно било каков пласман, бидејќи имаше 215 бода, а Војачек 181 бод.

Последната трка ќе се вози на патеката Бузет во Хрватска каде Иџе ќе го добие трофејот. Македонецот е првиот возач кој по пауза од девет години ја одбранил титулата во оваа категорија.

Најчитани вести