понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

„Игра на престолите“ освои Еми за најдобра дрмаска серија

Ова е прва награда Еми во оваа категорија за „Игра на престолите“, иако серијата се емитува веќе пет години.

„Игра на престолите“ освои Еми за најдобра дрмаска серија

„Игра на престолите“ освои Еми за најдобра дрмаска серија

Последни вести

Популарната телевизиска серија „Игра на престолите“ беше прогласена за најдобар дрмаски серијал на синоќешното 67-мо по ред доделување на телевизиските награди Еми.

Ова е прва награда Еми во оваа категорија за „Игра на престолите“, иако серијата се емитува веќе пет години.

Покраја за најдобра драмска серија, „Игра на престолите“ освои и ЕМи за режија и за сценарио, а актерот Петер Динклагер, кој во серијалот го толкува Тајрион Ланистер, доби награда за нахдобра споредна машка улога.

Втората по важност награда Еми, онаа за најдобра комедија, ја освои серијата „Veep“ на телевизијата Ејџ-Би-Оу.

Церемонијата на додлеувањето на наградите се одржа во театарот „Мајкрософт“ во Лос Анџелес, а нејзин водител беше Енди Самберг.

Најчитани вести