сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Играта „Battlfield 4“ со закон забранета во Кина

Благодарение на новата експанзија на „China Rising“, популарната игра „Battlfield 4“ преполна со пукање, стана несакана игра во Кина.

igrazabrana

Поврзани вести

Заради приказната во која е вклучен пребеган кинески адмирал кој одлучува да ги нападне САД, кинеските власти ја забранија играта „Battlfield 4“ .

Нивното објаснување е дека во овој случај станува збор за уште еден пример на „културна агресија“.

Благодарение на новата експанзија на „China Rising“, популарната игра „Battlfield 4“ преполна со пукање, стана несакана игра во Кина.

Сепак, треба да се каже дека и Кина во последните години станува се полиберална за овој вид забава, а тамошните гејмери излезот повторно ќе го побараат во илегалното симнување од Интернет.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести