недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

„Икеа“ се шири во регионов, но ја заобиколува Македонија

Засега, според изјавата на претставникот на компанијата за Словенија и Хрватска, Игор Стефанац, за словенечкиот весник „Финанце“ сигурни локации се оние во Љубљана и Белград, а се преговара за локации и во Риека, Сплит, Нови Сад и Ниш.

ikea

Последни вести

Шведската компанија за мебел и предмети за домаќинство „Икеа“ отвори голем трговски центар во Загреб, а планира да отвори и осум продавници во повеќе градиови од регионот, но не и во Македонија. 

Засега, според изјавата на претставникот на компанијата за Словенија и Хрватска, Игор Стефанац, за словенечкиот весник „Финанце“ сигурни локации се  оние во  Љубљана и Белград, а се преговара за локации и во Риека, Сплит, Нови Сад и Ниш.

Објектот на „Икеа“ во Љубљана ќе се гради следната година, на 84 илјади квадратни метри земјиште кое има намера да го купи од словенечката фирма „Триглав“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести