понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Илинден и „Ван Хол“ организираат обука за невработени

На обуката претставниците на белгиската компанија за производство на автобуси ќе ги запознаат невработените лица со профилот на кадри што во иднина ќе им биде потребен, но и со начинот на аплицирање за вработување.

van-hol500

Поврзани вести

Општина Илинден во соработка со компанијата „Ван Хол“ денеска во 14 часот организира обука за невработени лица за потребите на оваа компанија, што ќе се одржи во Средното стручно училиште „Илинден“.

На обуката претставниците на белгиската компанија за производство на автобуси ќе ги запознаат невработените лица со профилот на кадри што во иднина ќе им биде потребен, но и со начинот на аплицирање за вработување.

Со единствена цел да им се помогне на младите што побрзо да дојдат до вработување, а во рамките на одличната соработка со бизнис секторот и со државните институции Општина Илинден досега организираше повеќе обуки за невработени лица што беа реализирани со претставниците на Агенцијата за вработување, но и на „Џонсон Мети“, „Пекабеско“, Балканска млекарница „Суташ“, фабриката за работна и заштитна облека „VPTEX-Македонија“.

Обуките се отворени и на нив можат да присуствуваат сите заинтересирани невработени лица од Општина Илинден.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести