понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Илјадници летови беа откажани поради лошото време во САД

otkazani-letovi

Поврзани вести

Неколку американски држави се оковани во снег и мраз. Повеќе од 3.700 летови биле откажани вчера, а денеска како мерка на претпазливост се откажани повеќе од 4.000 летви.

Претседателот на САД, Барак Обама прогласи вонредна состојба во 126 области во најпогодените држави Џорџија и Јужна Каролина.

Националната агенција за справување со катастрофи ФЕМА е подготвена и пружа помош во најразлични видови, со генератори, вода, храна, ќебиња… Во прилагодените центри има стотици илјади легла наменети за лицата погодени од катастрофата.

Училиштата во проблематичните области веќе се затворени. Властите им препорачаа на луѓето да останат во своите домови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести