четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Илјадници лица на погребот на лидерот на Хезболах, Хасан ал Лакис

hasan-al-lakis

Поврзани вести

Илјади Либанци се собраа на погребот на лидерот на исламистичкото движење Хезболах, Хасан ал Лакис, кој беше убиен пред два дена во предградието на Бејрут, пренесе „Би-Би-Си“.

Според информации на либанскиот телевизиски канал „Ал Манар“, тој загинал во близина на својот дом во предградието Хадат, на седум километри југоисточно од Бејрут.

Хезболах за смртта на Лакис ги обвини израелските тајни служби, но израелската страна ги отфрли обвинувањата.

Од Тел Авив дри истакнаа дека постои сомневање за смртта на Лакис да се одговорни сунитски екстремисти.

Движењето Хезболах го поддржува сирискиот претседател Башар ал Асад во неговиот конфликт со бунтовниците, додека сунитски групации ја поддржуваат опозицијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести