понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Имаат многу пари, но сепак живеат скромно

sara-dzesika-parker-rojters-1372236805-330543

Последни вести

Сите имаме слушнато за случаи во кои милионери останале без денар во џеб, без разлика дали поради коцкање, погрешно инвестирање, развод или расипништво. Меѓутоа има и од оние кои покрај огромното богаство продолжуваат да живеат нормално како обични луѓе.

Ова се славните личности кои во приватниот живот не се „расфрлаат“ со своите пари

Сара Џесика Паркер- 90 милиони долари

Познатата глумица потекнува од релативно сиромашно осумчлено семејство. По се изгледа минатото ја прогонува, па таа и понатаму живее скромно. На своите деца не им купува брендирана облека и воопшто во приватниот живот не се однесува како нејзиниот лик од познатата серија „Сексот и градот“.

sara-dzesika-parker-glumica-ikone-stila-seks-i-grad-1328585176-53805

Тајра Бенкс- 90 милиони долари

Сите кои ја познаваат знаат дека таа е многу економична. Дури има и сметководител кој ја советува пред нешто да купи. Позната е по тоа што остатоците од храната од претходниот ден ги јаде, а од хотелите во кои отседнува дома си ги носи сапуните и шампоните.

tajra-benks-foto-ap-1389870458-428723

Џеј Лено- 350 милиони долари

Тој е еден од најуспешните ТВ водители на американските медиуми. Лено никогаш не го заборавил животот пред да стане и богат и да се згобати. Заработката од своите емисии ја става на страна, а живее од хонорарот кој го заработува како стенд ап комичар. Дел од заработените пари ги инвестирал во стари автомобили кои му се единствена страст.

dzej-leno-ap-1391779709-441429

Тим Кук- 400 милиони долари

Сегашниот директор на „Епл“ живее во скромен стан, не патува со приватен авион и смета дека човекот го прави успешен неговата работна етика, а не парите во банка. Јавно се изјаснува дека е против „расфрлување“ со пари, екстравагантен начин на живот и луксуз. Горд е на својата работна етика кој и понатаму му е мотивација за непрекинато работење.

tim-kuk-epl-nagrada-1328585176-121052

Ворен Бафет- 63 милијарди долари

Еден од најбогатите луѓе на светот живее како и секој припадник на средната класа. Неговиот дом чини околу 30 илјади долари. Но, за него не може да се каже дека е скржав бидејќи добар дел од своето богатство го дава за хуманитарни цели.

voren-bafet-foto-ap-1402323181-512521

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести