среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Имамот на Големата џамија во Приштина во домашен притвор

uapsen-prishtinskiot-imam-shefket-krasnikji-168392

Последни вести

Приштинскиот Основен суд го ослободи од притвор имамот на Големата џамија во Приштина, Шефќет Красниќи, одредувајќи му мерка домашен притвор во траење од 30 дена, јавуваат косовските медиуми, повикувајќи се на неговиот адвокат Бајрам Тмава.

Судот претходно му одреди мерка притвор на Красниќи под сомнеж за кривично дело против уставниот поредок и безбедноста на Косово.

Красниќи е уапсен со уште неколку имами на 17 септември под сомнеж дека регрутира млади Албанци за борбите во Сирија и Ирак. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести