сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Инаугуриран новиот претседател на Авганистан

Тој го замени Хамид Карзаи во првата демократска транзиција на власта во земјата, откако интервенцијата предводена од САД во 2001 ги симна талибанците од власт.

Afganistan - Ashraf Ghani

Последни вести

Новиот претседател на Авганистан Ашраф Гани положи денеска заклетва на свечена церемонија во Кабул.

Тој го замени Хамид Карзаи во првата демократска транзиција на власта во земјата, откако интервенцијата предводена од САД во 2001 ги симна талибанците од власт.

Карзаи беше единствениот лидер, кој владееше со Авганистан од 2001 година досега.

Шеесет и петгодишниот Гани стапи на должност по шестмесечен постизборен период, кој заврши со маратонски преговори, кои предвидуваат создавање влада на национално единство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести