понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Индија бара од Русија да купи и втора подморница на лизинг

ind1-630x289

Последни вести

Индија упати барање до Русија да и биде одобрен лизинг за втора атомска подморница. Њу Делхи може да добие руска подморница од класата „Кашалот“, изјави денеска за ТАСС висок претставник од системот за воено-техничка соработка меѓу Руската федерација и други држави.

– Во јануари годинава Индија побара да и биде одобрен лизинг за втора повеќенаменска нуклеарна подморница „Кашалот“, проект 971, што Москва се уште го разгледува, истакна рускиот извор.

Според изворот тоа може да се случи по истата постапка, по која Њу Делхи доби на лизинг во 2012 година подморница од класата „Нерпа“.

Најчитани вести