понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Индија доби министер за јога

132367295

Последни вести

Индискиот премиер, Нарендра Моди именува нов министер за одбрана, но и министер за јога во рамките на големата реконструкција на владата со цел забрзување на темпото на реформите.

Моди, голем слдбеник на јога, чие практикување сака да го промовира, именува министер за традиционална медицина како што се јогата, ајурведа и хомеопатија.

Индискиот премиер во септември од ОН побара да се воведе светски ден на јогата. Во текот на посетата на САД, Моди за таа традиционална индиска вештина разговараше со претседателот Барак Обама.

Традиционалната медицина и порано беше вклучена во ресорот на Министерството за здравство во Индија, но сега ќе има свое одвоено министерство, кое ќе го предводи поранешниот минстер за туризам, Шрипад Јесо Наик.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести