сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Индија успешно лансира најголема досега ракета

raketa

Последни вести

Ракета, која може да служи за испраќање астронаути во вселената денеска беше успешно лансирана во Индија.

– Ова е многу значаен ден во историјата на индиската вселенска програма, изјави претседателот на Индиската организација за истражување на вселената К.С. Радакришнан.

Ракетата е тешка 630 тони и може да носи товар од четири тони. Дваесетина минути по лансирањето празна капсула се одвои од ракетата и падна во Бенгалскиот залив. Таквата капсула може да пренесе до тројца астронаути.

Премиерот на Индија Нрендра Моди го поздрави лансирањето на ракетата, нарекувајќи го уште еден триумф на индиските научници.

 

Најчитани вести