недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Индија: Војник убил петмина колеги и потоа си пресудил самиот

Убил пет, ранил еден колега, а потоа се самоубил

vojnik indija

Поврзани вести

Индиски војник од државата Џаму и Кашмир рано утрово, по локално време, убил петмина свои колеги, а потоа се самоубил, изјавил висок офицер на индиската војска.

„Еден од војниците отворил оган врз колегите во базата Сафа Пори. Пет војници се убиени и еден е ранет. Убиецот доцна синоќа извршил самоубиство“, рекол портпаролот на индиската војска.

Тој додал за овој случај е отворена истрага.

Индиските оружени сили, кои што се трети по големина во светот, се обидуваат да пополнат повеќе илјади испразнети места поради тешките услови на воените служби и големите ризици.

Во извештајот на парламентарниот комитет од 2010-та година се наведува дека во период од 2003-та до 2007-ма година се забележани 635 самоубиства.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести