сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Индустриското производство бележи пораст кај Преработувачката индустрија

Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во ноември 2013 година, во однос на ноември 2012 година, бележи опаѓање од 15.8 отсто, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 7.1 отсто, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 2.6 отсто.

prerabotuvacka industrija

Поврзани вести

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во ноември 2013 година, во однос на ноември 2012 година, изнесува 103.1.

Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во ноември 2013 година, во однос на ноември 2012 година, бележи опаѓање од 15.8 отсто, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 7.1 отсто, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 2.6 отсто.

Според главните индустриски групи, производството во ноември 2013 година, во однос на ноември 2012 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 10.6 отсто, Капитални производи за 0.1 отсто, Трајни производи за широка потрошувачка за 11.9 отсто и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 2.4 отсто, додека опаѓање бележи кај Енергија за 9.1 отсто.

Индексот на индустриското производство во периодот јануари – ноември 2013 година, во однос на периодот јануари – ноември 2012 година, изнесува 102.6.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести