петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Инфективна во паника по сомнителниот случај на ебола!

infek

Последни вести

Паника во Инфективната клиника, каде што  денеска почина пациент со симптоми слични на болеста ебола. Извори од клиниката, информираат дека се врши итна дезинфекција на просториите, влезот е строго забранет, а се палеле и чаршавите кои биле во допир со пациентот.
Во случаи на вакви опасни и преносливи болести, контагиозниот материјал се става во жолти вреќи со специјална ознака и се транспортираат во депонијата Дрисла, каде што се спалува.

За потсетување, се работи за странски пациент, кој воедно е и првиот сомнителен случај за смртоносната болест ебола,која засега официјално се’ уште не е потврдена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести