вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 9

„Инфинеон“ „Филипс“ и „Самсунг“ казнети поради картелно здружување

Германската, холандската и јужнокорејската компанија биле во дослух по пат на билатерални контакти остварени во периодот од септември 2003 и септември 2005 година, се наведува во соопштението на Комисијата.

filips

Последни вести

ЕУ ги казни технолошките компании „Инфинеон“, „Филипс“ и „Самсунг“ со 138 милиони евра, поради здружување во картел во Европа и местење на цените на чиповите за смарт картиците.

Германската, холандската и јужнокорејската компанија биле во дослух по пат на билатерални контакти остварени во периодот од септември 2003 и септември 2005 година, се наведува во соопштението на Комисијата.

Комисијата на јапонската компанија „Ренесанс“ и доделен имунитет поради откривање на постоењето на тој картел.

Компанијата „Инфинеон“ е казнета со 82,7 милиони евра, „Филипс“ со 20,1 милион евра, а „Самсунг“ со 35,1 милион евра, при што на Самсунг казната е намалена 30 отсто поради соработка со истражителите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести