понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Инфо-ден за вработување во „Маркарт“

Фабриката во која ќе се произведуваат делови за автомобили ќе се простира на површина од 14 илјади метри квадратни. Првично ќе се отворат 100 работни места, а во следните пет години ќе се вработат 500 до 600 лица.

Marquardt_-500

Последни вести

Инфо-ден за вработување денеска во велешката гимназија „Кочо Рацин“ организира германската групација „Маркарт“, со што започнува процесот на вработување во новата фабрика која се гради во индустриската зона „Караслари“ во близина на Велес.

Фабриката во која ќе се произведуваат делови за автомобили ќе се простира на површина од 14 илјади метри квадратни. Првично ќе се отворат 100 работни места, а во следните пет години ќе се вработат 500 до 600 лица.

На Инфо-денот за вработување заинтересираните кандидати може да присуствуваат на различни сесии во училниците во училиштето од 10 до 16 часот, за да дознаат повеќе за Маркарт како работодавач, како и за конкретни информации за работни места.

Четири различни оддели ќе бидат претставени во посебни училници и на секој час ќе се одржи кратка презентација на одделите за производство, логистика, квалитет, како и администрација. Претставник на секој оддел ќе биде на располагање за размена на мислења и одговори на прашања.

Потенцијалните кандидати може да добијат информации и да ги предадат своите биографии на самото место доколку се заинтересирани. По Инфо-денот за вработување „Маркарт“ ќе ги прегледа и оцени биографиите и ќе воспостави контакт со кандидатите кои ги задоволуваат потребните критериуми за да ги покани на интервју.

Луѓе од  цела Македонија ќе можат да се пријават за работа во фабриката во Велес бидејќи ќе имаат организиран превоз и менза. Се очекува, изградбата на фабриката да заврши кон крајот на март или почетокот на април, а производството да почне кон средината на идната година.

Во зоната „Караслари“ ќе се произведуваат електронски компоненти за светските автомобилски гиганти „Мерцедес“, „БМВ“, „Фолксваген“, „Ауди“. Инвестицијата во наредните пет до десет години ќе изнесува меѓу 35 и 50 милиони евра. Станува збор за прва поголема инвестиција во Велес по 24 години.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести