четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

„Информер.рс“: Дали американската ТВ Н1 повикува на крвопролевање на Балканот?

Американската ЦИА телевизија Н1 успеа на текстот кој е објавен на нивниот портал под наслов „Какви се ефектите на балканската граѓанска пролет“ да се демантира сама себе. Со овој текст директно повика на „балканска пролет“ по пример на „арапската“, која на сите им е добро позната како се заврши!

n1-tv-640x654

Последни вести

Американската ЦИА телевизија Н1 успеа на текстот кој е објавен на нивниот портал под наслов „Какви се ефектите на балканската граѓанска пролет“ да се демантира сама себе. Со овој текст директно повика на „балканска пролет“ по пример на „арапската“, која на сите им е добро позната како се заврши! Повикуваат ли они на крвопролевање, или посакуваат премиерот Александар Вучиќ да ја доживее судбината на Гадафи?, пишува српски Информер.

Во текстот се наведува:

Бран од масовни граѓански протести, изминатите месеци и недели го потресе регионот- Србија, Хрватска, Македонија.

Паралелно со овие тврдења, американската телевизија изврши серија вербални напади на дневниот весник Информер, кој веќе со денови укажува на фактот дека западните инстанци се заинтересирани за предизвикување хаос во Србија, додава Информер.рс.

belgradprotest_f

Свирки, транспаренти и балони, луѓе обединети во различни интереси. Граѓаните на Србија три пати излегоа поради рушењето во Савамала, два пати поради промената на јавниот сервис на Војводина.

Поканите, и во двата случаи, не се упатени од политички партии. Дали тоа е исклучиво граѓанско незадоволство или е во прашање нов политички активизам?

На крајот на текстот американската телевизија констатира: „Балканската пролет ова лето е на раскрсница помеѓу потрошените политички идеи и новата раѓанска енергија. Кој пат е вистинскиот?“

belgradprotest-2_f

По сите овие контрадикторни информации кои ги изнесе телевизијата Н1, се поставува логичното прашање дали повикуваат на крвопролевање, дали премиерот Александар Вучиќ посакува судбина каква што имаше Гадафи?

Крајно симптоматично е тоа што во моментот кога Србија тргна „напред“ кога се поголем број на инвеститори сака да влезе во земјата, кога невработеноста од ден за ден се смалува, а куповната моќ расте, Западните сили сакаат тоа да го блокираат. Очигледно, некому му смета јаката и успешна Србија, пишува Информер.

Најчитани вести