Македонија

ИНСТРУКЦИЈА ОД СДСМ: Повторно иста порака до полицајците – „Да даде Господ Куманово пак да ви се случи“ (ВИДЕО)

ИНСТРУКЦИЈА ОД СДСМ: Повторно иста порака до полицајците – „Да даде Господ Куманово пак да ви се случи“ (ВИДЕО)

Срамната и скандалозна порака која една од активистките на СДСМ пред два дена ја упати до македонски полицајци, а која гласеше „Куманово да ви се деси“, очигледно не беше случајна.

Имено, истата порака, но сега од друга активистка на СДСМ која синоќа протестираше можеше да се слушне повторно.

Да даде Господ Куманово пак да ви се случи, гласеше пораката на поддржувачката на СДСМ и СОРОС.

После ова, се поставува прашањето дали ваквите пораки упатени кон македонските безбедносни сили всушност се инструкција на СДСМ, бидејќи за вчерашната порака може да се нарече случајност, но обрааќањето со ист вокабулар и денеска сериозно отвора сомнеж дека станува збор за орекестриран напад врз македонските полицајци и срамна, недолична и гнасна порака упатена до нив, пишува „Курир“.

Во кумановските настани осум припадници на македонските безбедносни сили ги положија своите животи, а додека Македонија тагуваше, опозицискиот лидер Зоран Заев веќе наредниот ден се сликаше со јатаците терористите во Диво Насеље.