недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Интензивно се бара стратешки партнер за ЕМО

Во сериозни разговори сме со крупна компанија од една средноевропска држава, за таа да стане стратешки партнер на охридски ЕМО. Не давам ветување, туку информирам дека ќе направиме се’ што е во наша моќ, да ги убедиме за тој чекор, истакна Никола Груевски.

download (5)

Поврзани вести

На повидок е решение за наоѓање на стратешки партнер  за ЕМО,. Ова го истакна вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на митингот во Охрид.

„Во сериозни разговори сме со крупна компанија од една средноевропска држава, за таа да стане стратешки партнер на охридски ЕМО. Не давам ветување, туку информирам дека ќе направиме се’ што е во наша моќ, да ги убедиме за тој чекор. Ако не успееме со нив, ќе преговараме напорно и ќе бараме решение. За ЕМО да стане тоа што бил некогаш, силен, моќен, со вработени“ посочи Груевски.

Груевски од Охрид уште еднаш потсети на новата германска инвестиција во овој град. Тие на почетокот како бринфилд инвестиција ќе вработат 100 луѓе. А, кога ТИРЗ ќе биде готова таму ќе се прошират и ќе отворат работни места за 1.000 лица

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести