вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Интензивно се чистат коритата на Вардар и Серава

vardar

Последни вести

Согласно со Програмата за одржување на коритото на река Вардар, нејзините притоки, реките Серава, Лепенец, Треска и отворените канали на подрачјето на Град Скопје за 2014 година, деновиве,  по налог на Градот, екипи на ЈП „Улици и патишта“ интензивно  спроведуваат активности за чистење на коритото на реката Вардар и на реката Серава.

Екипите на ЈП„Улици и патишта“ спроведуваат акција за чистење на коритото на реката Вардар на локација кај Вардариште во Општина Гази Баба. Досега комплетно се исчистени околу 600  должни метри. Од коритото на реката Вардар машински се извадени околу 3 200 кубни метри, наноси на земја, разновиден комунален отпад, градежен шут и вегетација, којашто откако ќе се просуши ќе се натовари и транспортира до локација за одлагање.

Изминативе денови се работеше и на машинско и рачно чистење на коритото на реката Серава на локација од мостот на булеварот Словенија до Римскиот Аквадукт во должина од 720 метри. Од коритото на реката Серава и од околината се исчистени околу 5 000 кубни метри најразновиден комунален отпад, наноси на земја, вегетација  и комунален шут.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести